KUDÜS CANDIR

*Her şey 2016’nın Haziran ayının bir ‘mavi marmara’ olayı ile başlamıştı ama biz başlayan bir davayı bitirmiş şehitlerimizi öldüren yahudileri affetmiştik ve bir anlaşma imzalamıştık; “iş bu akit Kudüs’te ve Ankara’da olmak üzere ikişer nüsha halinde” diyecek kadar. İkisini de başkent kabul edilmiş gibi değil mi? Belki gözden kaçmıştır der insan her ne kadar önemsenmesi gerektiği halde. Lakin ondan sonra aynı yılın ağustos tarihinde de TBMM’de de onaylanmasın mı? Peki buna ne demeli? Hata, yanılma belki de atlama mı diyelim?

*İttihatçılar 1.Dünya Savaşı’n da Kudüs de İngilizlere karşı yenilgi aldığında bizim safımızda bulunan Almanlar sevinç naraları atıyordu. Nasıl müttefikler dimi sanki savaşı sadece biz kaybediyoruz. Ki Almanları bizim safımızda savaşa sokan da İttihatçılardı zaten. Çanakkale de komutan diye de Alman komutan getirmedik mi?. Her ne kadar o savaşta Almanlar İngilizlere karşı savaşmış olsa da konu ‘müslümanlık’ oldu mu her zaman birlik içinde olurlar, oldular ve olmaya da devam edecekler.

*Yahudiler her zaman vatanları olan Kudüs’e gittiler ama her seferinde bozgunculuklarını, fesatlarını ve zulümlerini de kendileriyle birlikte götürdüler. Peki ne oldu? Hiçbir zaman Kudüs onlara vatan da olmadı yar da olmadı ki olmayacakta. Hz. Musa zamanın da çölde peygamberlerini yüz üstü bırakanlar onlardı. Bir gün tek Rabbe inanırken Hz. Musa’nın gidip gelmesiyle gene puta tapar oldular lakin onları Firavun’un zulmünden kurtaran Hz. Musa’nın Rabbinden başka Rab değildi her ne kadar başka Rab arasalar da.

*Trump önce Ağlama Duvarı’na gitti. Orda ne yaptı sizce? İsrail’e söz verdi. Burası sizindir dedi. Ama yanı başımda engel var dedi. Trump ne yaptı? Yanı başındaki ülkeye gitti yani Suudi Arabistan’a. Kralı uyardı ve İsrail ile işbirlik içinde olmasını istedi. Yoksa senin de sonun Irak, Libya, Mısır ve onca masum müslüman şehirleri gibi olur dedi demesinden kaç ay geçti ki. Şu an Suudi Arabistan İsrail ile müttefik ülke işte gerisi mi var. Ama içime dokunan ise Suudi Arabistan gitti milyon dolarlarca silah sattı. Peki bu para nerden desen de işte sorun. Bu para bizim İslamın şartından olan Hac vazifesini yapan müslümanın cebinden gidiyor. Müslümanın parasıyla müslümanı öldürecek. Burdan dönen Trump “Kudüs İsrail’indir” dedi ve ne Osmanlı kaldı ne de Kudüs.

*Son fasıl kaldı dimi. O da sahiplenmek. Bir insanın doğduğu şehrini sahiplendiği gibi. İnandığı dini sahiplendiği gibi. Allah’a inandığı gibi.

Kudüs’e inanmak. Ki önce sevmek lazım; doğduğun evi, büyüdüğün semti, kıyısında dolaştığın denizi ve sevdiğini sever gibi önce sevecek insan. Ve eğer böyle severse Kudüs’ü sahiplenebilirsin. Ona ait olan şehri verebilirsin, kıyısını denize sürebilirsin, doğduğun semti dolaşır gibi orayı dolaşabilirsin. Ve bu şehri sahiplenmek Hz. Muhammed’(sas)in dinine tabi olanın boynunun borcudur. Bu şehir hepimizin. Her ne olursa olsun sahiplenelim. Dilimizde dua bile olacaksa; samimiyetle. Allah gene onları bozguna uğratacaktır. Onlar bozgunculuğu, haramı yer yüzünde gene yaydılar. Allah vaadinde durur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s